domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
       
   

Jak se zrodil nový modelplac
a ještě něco málo navíc ...

Píše se rok 1986 a já jsem na návštěvě svého tehdejšího spolužáka ze základní školy Igora objevil do té doby pro mne nepoznané království - "Plastiková letadýlka". Učarovala mi na tolik, že jsem se rozhodl tomuto koníčku věnovat. Věnovat se něčemu, co se pro většinu kluků, chlapů i dědů stává časem "koňem" :-) A nejinak se tomu stalo u mne. Věrným a zarytým modelářem jsem vydržel být až do doby, než jsem v lednu roku 1994 nastoupil ZÁKLADNÍ VOJENSKOU SLUŽBU. Poněkud paradoxně u VÚ ve Staré Boleslavi, jako součást protivzdušné obrany. A tak má vojenská služby jakoby předzvěst dalšího osudu sestřelila ze vzduchu mou dlouholetou lásku - "modelařinu" a po návratu z vojny její místo nahradila láska lidská.

S příchodem potřeb běžné maličké domácnosti s děckem, začaly (ač to i dnes po letech říkám s velkou dávkou nostalgie) modýlky překážet. A tak cca 10 let od doby kdy jsem slepil svůj první model, musely postupně mé skvosty nacházet cestu k modelářským kamarádům, některé i k nemodelářům a některé ... S každým modelem, se kterým jsem se loučil, se mi před očima mihnul obraz, malá vzpomínka na něco nebo někoho, kdo byl s osudem či původem modelu spřežen. Objevily se mi tak obrázky mého dědy, který mi ještě "za bolševika" kupoval drahé pašované stavebnice z Německa na burzách, mé vzpomínky se zastavily i u mého dvorního dodavatele stavebnic a velké ikony mezi plastikovými modeláři na kutnohorsku - Vaška Humla, jehož duše je již dnes bohužel blíž nebesům, než by si býval on sám a všichni kdo ho znali přáli.

Píše se rok 2008. Během několika posledních let jsem se stihl znovu "zamilovat" do letadel. Náhoda mi postavila do cesty někoho, kdo mne (tentokrát) k RC modelařině doslova přikoval, autora nespočtu článků a recenzí v časopisu RC REVUE a v neposlední řadě nestora RC modelářství Jardu Suchomela. Díky němu jsem se alespoň trochu a oklikou vrátil ke svým "letadýlkům". A tehdy mi můj bývalý kolega z práce, dlouholetý plastikový modelář z Kolína Pepa Lopata řekl o existenci Modelplacu. Tento web mi doslova učaroval. Dá se s trochou nadsázky říct, že už tehdy jsem tušil, že se k plastikovému modelářství někdy vrátím.

Píše se rok 2010 a v duchu předvánočních nákupů realizuji svůj plán. Svému synovi, kterému je v té době 11 let kupuji modýlek a nějaký ten "vercajk". Láska k letadlům obou mých synků přenesená z RC letadel, má být tímto povýšena a má mi tak otevřít kdysi zavřenou bránu. Bránu do světa "plastiků". Nákupem modelu a základního nářadí, nastala doslova noční můra při nákupu a shánění všeho možného i nemožného, co je dnes v rámci moderního pojetí modelářství třeba. Jelikož nejsem líný číst a Modelplac jsem prakticky celý přečetl bezmála 3x :-)), byl jsem doslova plný informací a nadšení. Ta změť vědomostí a pocitů rázem přerostla ve zmatek a chaos (pochopí každý, kdo po cca 15-ti letech vstoupí do pořádné modelářské prodejny). Nezbylo, než se obrátit na odborníka. A tak jsem si řekl, že ten kdo mi hlavu zamotal, bude znát i lék :-)) Obrátil jsem se tedy na autora webu Modelplac, Jakuba Vilingra.

Dnes s odstupem času musím přiznat, že se mnou musel mít neskonalou trpělivost při odepisování na jeden všetečný dotaz za druhým :-)) Jeho neskonalá trpělivost a ochota pomoc v "znovuobjevených Amerikách" modelářství mne utvrdila v tom, že tenhle svět je pořád víc plný dobrých, hodných a pohodových lidí, než těch podlých, které nám denně servíruje televizní zpravodajství. Jeho dobrácká duše mne tak přivedla na myšlenku, že bych mohl i já rozšířit řady lidí, kteří za vším nevidí jen osobní prospěch, kariéru, chuť po slávě, apod. Zrodil se mi tak v hlavě nápad, že bych mohl Jakubovi zdarma a prostě jen tak z mé znovuzrozené modelářské kolegiality vytvořit NOVÝ MODELPLAC. Tedy lépe řešeno nový ve smyslu - modernější, a to jak svým vzhledem, tak navigací, apod.

Píše se rok 2011, nápad stvořit nový Modelplac se přeloupnul  v konkrétní podobu a malý kousek velkého díla :-)) spatřil světlo světa. Jelikož nejen nápad, ale i podoba nového webu Jakuba zaujala, nezbylo než se pustit do díla. Ač je to k nevíře, po celých dlouhých téměř 5 měsíců mne elán neopustil. Stovky a stovky obrázků, tisíce řádků textu, víc než 100 mailů, možná 50 hodin telefonování a v neposlední řadě stovky hodin společné práce. Vše se pomalu formuje do podoby nového webu, který již co nevidět spatří světlo světa. Jsem opravdu rád, že se taková věc může stát, že se někdo jen tak bezděky rozhodne udělat radost někomu na druhém konci republiky a jsem rád že se to povedlo. Snad tohle naše společné dílko udělá (pevně v to věřím) radost i všem ostatním, kteří na Modelplac pravidelně chodí. Jsem rád že jsem se s "Kubrtem" stihl osobně potkat na pardubickém kitslaonu a budu rád, když nám spolupráce ještě nějaký čas ve zdraví vydrží :-)).
Jestli to při čtení někoho z vás bude motivovat k něčemu podobnému, udělejte to, jestli to někoho z vás nase*e :-)), tak s tím asi nepomůžu :-)) Lepší svět si můžeme udělat sami. V takovém světě bude ten náš modelářský mikrosvět ještě nádhernější.

Všechny fajn lidi a čtenáře Modelplacu zdraví

Pavel Štěpina

 

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)