domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Vodou ředitelné barvy Lifecolor

V roce 2007 jsem na stránkách Modeláře publikoval článek na práci s vodou ředitelnými barvami Lifecolor, kde jsem si posteskl, že se u nás k barvám bohužel nedá sehnat podpůrná chemie (ředidla, zpomalovače...) a díky tomu je práce s nimi komplikovaná. Letos se situace radikálně změnila díky novému výhradnímu dovozci značky Lifecolor na náš trh. Konečně jsem si tak mohl vyzkoušet, jak se s barvami pracuje, pokud se použije ona doposud chybějící podpůrná chemie.
Pro pořádek jen připomenu, že se jedná o italské vodou ředitelné barvy, balené v plastových lahvičkách o obsahu 22 ml a ceně 63 Kč/kus bez jakéhokoli zápachu a co je nejdůležitější – barvy jsou zcela netoxické, což ocení hlavně alergici, či všichni ti, co modelaří v panelákových bytech. Na výběr je celkem 155 různých barev a laků. Barvy jsou prodávány ve třech řadách:

  1. řada Basic Matt (matné, celkem 34 druhů – označení LC01-LC41)
  2. řada Basic Gloss (lesklé, celkem 20 druhů – označení LC51-LC78)
  3. řada Mimetic – autentické odstíny dle jednotlivých letectev (celkem 101 druhů – označení UA001-UA146)

Barvy je možné ředit buď destilovanou vodou a nebo konečně dostupným originálním ředidlem. Při pokusu o naředění barev jakýmkoli ředidlem na bázi lihu se okamžitě srazí a rozpadnou, takže pozor!
Podpůrná chemie zahrnuje originální ředidlo (prodává se buď v balení jako barvy po 22 ml a nebo ve velkém balení o obsahu 250 ml), bílý primer (základová barva, bez které se barvy neobejdou), thickener neboli smáčedlo (pomáhá lepšímu rozlévání barvy a omezuje schnutí barvy na trysce) a cleaner o obsahu 250 ml, což je čistidlo, které dokáže z pistole odstranit i zatvrdlou barvu.

Práce s barvami

Pokud se rozhodnete naředit Lifecolorky destilovanou vodou a rozhodnete se takto připravenou barvu nastříkat na holý, neodmaštěný plast, pak dopadnete jako pověstní sedláci od Chlumce, čili špatně. Proto doporučuji zapomenout na ředění destilkou a používat výhradně originálního ředidla. Než začnete, je nutné povrch modelu dokonale odmastit a osušit, teprve poté je možné přistoupit k práci. Jako první je vždy nutné začít sjednocením povrchu pomocí bílého primeru. Je to něco jako známá „base white“ od GSI, jen primer od Lifecoloru je tvrdě matný. Primer doporučuji naředit směsí thickeneru a originálního ředidla (připravte si ve stříkačce mix thickeneru a ředidla v poměru cca 20-30% thickeneru + 70-80% originálního ředidla) v poměru cca 1:3-5 ve prospěch mixovaného ředidla. Takto připravený primer začněte stříkat na odmaštěný a osušený povrch. V žádném případě není dobré povrch rovnou zaplavit silným nástřikem barvy, protože po zaschnutí louží primeru mohou zůstat na povrchu mapy, které se pak můžou projevit i po nástřiku barvy. Nejlepší je povrch jemně poprášit a nechat chvilenku zavadnout a poté se vrátit a „osmisměrkově“ dostříkat několik tenkých vrstev. Kdy je primer suchý zjistíte vizuálně okamžitě, protože je povrch na pohled mokrý. Pokud přidržíte nad nezaschlým nástřikem stříkací pistoli, tak povrch pomocí proudícího vzduchu v mžiku vysušíte. Po vysušení je primer zaschlý a je možné se ho dotýkat i bez hrozby zanechání daktylek na povrchu. Stejně ale doporučuji ponechat nastříkaný primer alespoň 15 minut zcela doschnout, pak je vše připraveno k nanášení barev. Bez primeru prakticky nemá smysl barvy Lifecolor stříkat. Primer zajistí perfektní přilnutí a odolnost nastříkané barvy k plastu a nestane se pak, že byste z povrchu barvu nechtěně seškrábli! Primer je možné nahradit nástřikem jakékoli matné barvy – na lesklém povrchu se barvy neudrží. Použití uceleného systému Lifecolor je však nejlepší, což ostatně platí u drtivé většiny různých barevných systémů od všemožných výrobců.
Barvy jsou v lahvičkách poměrně husté, takže se vyplatí výraznější naředění. Doporučuji do nádobky pistole nejdříve vstříknout směs ředidla a thickeneru a poté vmíchávat štětcem barvu do ředidla. Zkušebním nástřikem vedle si jednoduše zjistíte, zda je barva správně připravená a kryje. Při stříkání na bílý originální primer barva vytváří jemnou mlhovinu a není problém od ruky nastříkat jemné hady pod 0,5 mm i bez nechtěného prskání. Nutno podotknout, že se nevyhnete na začátku sladění tlaku, seřízení pistole a % naředění, ale poté se barvy výborně stříkají. Na bílém základu nedochází ke zkreslení odstínů a nanášená barva se do něj perfektně uchytává. Po nastříkání je barva suchá asi do pěti minut, sušení lze urychlit proudem vzduchu z pistole. Po zaschnutí je barva jemně sametová, hladká odolná většině patinovacích přípravků. Všeobecně rozšířená legnda o „gumovitosti“ či neodolnosti barev je pořádná kachna, zvláště při použití originální podpůrné chemie. Stejně tak kachna o tom, že není možné nastříkaný povrch přebrousit, což samozřejmě není problém, pokud dodržíte popsaný postup (primer + barvy). Pokud ale barvu naředíte destilkou a nastříkáte bez základu na neodmaštěný plast, tak je jasné, že vám barvy budou připadat jako vyloženě špatné. U barev Lifecolor platí, že při vynechání doporučeného postupu bude výsledek jednoznačně rozpačitý.
Barvy je možné natírat i štětcem, ale nanášení barev stříkáním je samozřejmě mnohem lepší. Štětcem je možné natírat například odřeniny či drobné detaily, ale nevyhnete se použití thickeneru, který práci výrazně usnadní. Pokud by se vám nepodařilo sehnat thickener, je možné místo něj použít Zpomalovač pro vodové barvy od Agamy, který je s barvami kompatibilní.
Výhody barev jsou jasné – rychlost práce, absence jakéhokoli zápachu a solidní množství odstínů. Tyto vlastnosti jsou ideální pro děti, práci v uzavřených panelákových bytech, či pro alergiky. Oproti jiným barvám, je příprava barvy trochu složitější, ale není to nic nepřekonatelného. Pro někoho může být nepřekonatelným problémem použití originálních přípravků k barvám, já v tom vidím naopak výhodu, protože není nutné hledat jakékoli alternativy.

Jakub „Kubrt“ Vilingr
 

Za poskytnuté vzorky bych chtěl poděkovat dovozci produktů Lifecolor
Původní článek na práci s barvami Lifecolor na Modelplacu
Workshop na barvy Lifecolor (video)

 

     

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)