domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

HARDER & STEENBECK - EVOLUTION

H&S Evolution Silverline je nezávisle dvojčinná pistole a je nástupcem klasického modelu Evolution od stejného výrobce. Oproti ní má mírně zjednodušený design, díky čemuž se o něco lépe udržuje v čistotě. Podle továrních stránek firmy Harder & Steenbeck ji lze zakoupit ve variantě solo, tedy s jednou tryskou, dále ve variantě Two in One, se dvěma tryskami, a nakonec ve variantě fpc Two in One, se dvěma tryskami a speciálním fpc ventilem, který umožňuje dodatečnou regulaci tlaku vzduchu. Aby byl popis kompletní, nesmím zapomenout na fakt, že pistole je vybavena systémem se samocentrující tryskou.

Pistoli jsem si jako náhradu za Triplex II zakoupil v prosinci roku 2009 ve variantě Two in One. Byla uložena v nepříliš působivé plastové krabičce žluté barvy. Výrobce ji osadil tryskou 0,2mm s patřičnou jehlou a převlečníkem. Druhá tryska o průměru 0,4mm byla i se svým příslušenstvím uložena ve speciálním pouzdře, kde je dobře chráněna před poškozením. Součástí balení jsou dvě nádobky na barvu o objemu 2 a 5ml. Dobré je, že už od výrobce byla pistole opatřena koncovkou pro rychlospojku, jíž některé pistole v základní výbavě nemají.

První seznámení

Vzhledem k tomu, že mojí jedinou pořádnou pistolí před Evolution byl již zmíněný Triplex II, první ohledání nového artiklu se neslo v duchu srovnání právě s ním. Navíc se Triplex nachází přibližně ve stejné cenové relaci, jako solo provedení Evolution a je mezi modeláři velmi rozšířen, takže menší porovnání bude na místě. První velké plus oproti Triplexu II je, že nádobka na barvu se na tělo pistole šroubuje pomocí závitu o slušném průměru cca 10mm, díky němuž je celý systém celkem odolný. V místě styku s nádobkou je v těle pistole vloženo těsnění. Trochu mne zklamalo, že je pouze pryžové a měl jsem malinko obavu, že by se mohlo nadměrně opotřebovávat při styku s některými agresivnějšími barvami, ale po druhotném osahání jsem si uvědomil, že na toto těsnění by se ředidlo dostat nemělo, poněvadž nádobka v těle sama o sobě těsní tzv. kov na kov a pryžové těsnění je spíše jakási pojistka pro případ nedostatečného dotažení nádobky. Dalším plusem proti Triplexu je stavitelný doraz jehly, který je umístěn na jejím zadním krytu. Tato věc u Triplexu zcela chybí a pokud ji člověk hodlá použít, musí ji dokoupit zvlášť. Zadní kryt jehly je vůbec u Evolutionu vyřešen lépe. Je kovový a krátký závit dovoluje pohotově kryt snímat a opět nasazovat. U Triplexu je závit dlouhý, navíc je kryt vyroben z plastu a nešikovný modelář může závit špatnou manipulací poškodit. Poslední výhodou Evolutionu je vynikající vyváženost. Jak známo konstrukční řešení Triplexu umožňuje odejmutí hlavy z tělesa spouště. Bohužel hlava je příliš těžká a to přináší velké přetížení přední části. Evolution je řešen naprosto klasicky a odejmutí hlavy není možné. Díky tomu jej konstruktéři mohli takřka dokonale vyvážit a pro modeláře je dlouhodobé stříkání poněkud pohodlnější. Tím de facto končí výčet plusů zřejmých na první osahání.

Mechanické vlastnosti

Když jsem Evolution poprvé rozebral, hned bylo zřejmé, že systém centrování trysky je vymyšlen poněkud lépe, než u Triplexu. U Evolution má tělo trysky válcový tvar a celá tryska se zasouvá do převlečníku, který má sotva o pár setin větší průměr, díky čemuž tryska centruje dokonale. U Triplexu se tryska o převlečník opírá kuželem, který je o něco náchylnější na mechanické poškození. Navíc tryska Evolutionu je poněkud masivnější, což znamená mnohem lepší manipulaci při čištění. Velkou výhodou je použitý materiál. Není to jako v případě Triplexu mosaz, ale blíže nespecifikovaná nerezová ocel, která životnosti trysky jen prospěje. Velmi dobré je teflonové těsnění trysky, které je u Triplexu pryžové a čas od času nabobtná a musí se vyměnit. Co se týče převlečníku trysky, i ten má své těsnění. Stejně jako v případě nádobky je pouze pryžové, ale i zde platí, že pokud bude v pořádku těsnění na trysce, na těsnění převlečníku se ředidlo nedostane. Spoušť je konstruována jednoduše a její rozebrání v případě velkého čištění by neměl být problém pro nikoho.

Praktické zkušenosti

Evolution je vcelku příjemným nářadím. Díky vyvážení, které už jsem zmínil, se dobře drží, navíc na spoušť není třeba při stříkání vyvíjet nikterak velký tlak. Díky tomu je do jisté míry eliminován syndrom bolavého ukazováčku při dlouhodobém používání. První stříkání s novou pistolí však bylo poněkud rozpačité. Jak jsem psal výše, pistole je nezávisle dvojčinná, takže před otevřením přívodu barvy musíme stisknout spoušť dolů a po nástřiku zavírat nejdříve barvu a teprve potom můžeme uzavřít vzduch. To je rozdíl oproti Triplexu, který je závisle dvojčinný, díky čemuž stačí spoušť tahat k sobě a nejdříve se otevře přívod vzduchu, teprve až potom barva a naopak. To mi vyhovovalo daleko víc a zpočátku jsem Evolutionu nemohl přijít na chuť. To samozřejmě není vadou pistole a po nějakém čase jsem si jakž takž zvykl. I přesto se občas nevyhnu nutnosti odfukovat někam stranou z důvodu brzkého uzavření přívodu vzduchu.

Zkušební stříkání pro účel recenze jsem začal s tryskou 0,2mm a barvy jsem použil GSI Mr. Color C, naředěné ředidlem GSI Mr. Color Leveling Thinner. S tryskou 0,2mm se mi při tlaku 0,5-0,7 baru a dostatečném naředění barev podařilo nastříkat velejemné čáry, do 0,5 mm šířky. Před nedávnem jsem v klubovně viděl jemné hady nastříkané kamarádovou pistolí H&S Infinity a s čistým svědomým mohu napsat, že Evolution je v tomto ohledu vyrovnaným konkurentem. Na přiložených fotografiích jsou vidět výsledky mého snažení s popisem. Pokud je barva dostatečně naředěná správným ředidlem, nevyskytují se žádné vážnější problémy. Co se týče stříkání ploch, s tryskou 0,2mm jsem stříkal stíhačku Grumman Wildcat v měřítku 1/32 a i na velké plochy je tato tryska dostačující. Rozhodně jsem netrpěl dojmem, že by mi v některých okamžicích „scházela“ barva.

Zkouška s tryskou 0,4 mm byla rychlá. Její výsledky ani nebudu publikovat. Již první stříkání totiž odhalilo skutečnost, že tato tryska je vhodná spíše na stříkání kuchyňského vybavení (ledniček, sporáků a jiných), nebo okenních rámů a velmi rychle putovala i s jehlou a převlečníkem zpět do ochranného pouzdra v krabičce :-D

Čištění pistole je celkem snadné. Narozdíl od předchozího modelu Evolution, tuto pistoli konstruktéři tvarově poněkud zjednodušili a není problém udržet pistoli v čistotě nejen zevnitř, ale i zvenku. V tomto ohledu jsem narazil na jediný problém pistole, který mne znervózněl. Když po stříkání prostříknu kteroukoliv svoji pistoli čistým ředidlem, zpravidla zadem vytáhnu jehlu a rozeberu převlečník s tryskou. Protože používám převážně akrylové barvy, všechno dokonale umyji technickým lihem a složím dohromady. Pouze u Evolutionu se mi ale občas stane, že stopové zbytky barvy, které zůstanou ve vnitřním těsnění pistole, lehce zalepí jehlu. Náprava je sice jednoduchá, stačí do nádobky nalít trošku lihu a jehla během pár okamžiků povolí, nicméně je to nepříjemnost. Nejdříve jsem si myslel, že je to pouze mojí nedostatečnou „hygienou“ pistole, ale před nedávnem jsem diskutoval s jedním kolegou, který vlastní prakticky stejnou pistoli jako já a spolu s ní vlastní i stejný problém. Pokud tomuto chceme předejít, je nutné při čištění nejdříve rozebrat převlečník s tryskou a následně vytáhnout jehlu předem. Díky tomu, že je jehla dlouhá, dostatečně vyčistí těsnění od zbytku barvy a bezprostředně po čištění můžeme pistoli složit, aniž by „zamrzla“. Další možností je pistoli skládat až nějaký čas po čištění (rozuměj až vyschne čistící médium), nebo před vsunutím jehlu potřít speciálním konzervačním přípravkem, který je běžně k dostání a měl by tomuto problému zamezit. Já osobně po čištění složím pistoli, ale jehlu schovám do krabičky a vsunu ji až při dalším stříkání.

Co jde (nejen) šeptem

Někteří majitelé Evolutionu si stěžují, že po nějakém čase se na okrasném niklování dělají žluté až skoro šedé skvrny, způsobené chemickou reakcí niklu na lidský pot. Podobný problém se vyskytuje i u pistolí Infinity od stejného výrobce. Přiznám se, že i u mého kousku se přibližně po roce objevil matný flek v místě, kde se ruka s pistolí dotýkají. Na druhou stranu si říkám, že při skvělých vlastnostech, které Evolutionu nelze upřít, by mi asi bylo jedno, i kdyby pistole celá třeba zmodrala. Jedná se totiž o čistě estetický problém, který nemá nic společného s tím jak pistole funguje. A protože patřím mezi lidi, které zajímá v první řadě funkčnost, je vše nad slunce jasné.

Závěrem

Pistoli používám ke své spokojenosti už více než rok. Krom výše zmíněného problému při čištění jsem nenarazil na nic, co by vážně omezovalo práci s tímto výrobkem. Určitě se dá říci, že Evolution Silverline je skvělou pistolí, zejména hodnotím-li ji poměrem cena/užitná hodnota. Sólo provedení s tryskou 0,2mm se dá koupit za cenu něco málo přes dva tisíce korun, což je obdobná suma, kterou zaplatíte za Triplex II. Ačkoliv Triplex je určitě vynikající pistole a nedám na něj dopustit, Evolution Silverline je konstrukčně přeci jen o generaci mladší a stříkání s ní je zábava. Navíc i přes svoji nižší cenu dokáže vlastnostmi konkurovat skvělým pistolím Iwata i sesterské H&S Infinity, které jsou v posledních letech považovány za nejlepší na trhu. Jejich cena je však poněkud jinde. Suma sumárum se dá říct, že pistole Harder & Steenbeck Evolution Silverline je vhodná pro modeláře a grafiky, kteří chtějí pracovat se špičkovým nástrojem a současně ušetřit nějakou kačku.

autor článku: Tom Matyska

 

>
  stříkáno bez difusoru stříkáno bez difusoru stříkáno bez difusoru
stříkáno s difusorem stříkáno s difusorem C-47 Dakota
Trumpeter 1/48
stříkáno freehand pistolí H&S Evolution (autor Tom Matyska)
 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)