domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Kompresor Fengda AS 186

K testu jsem si vybral minikompresor s tlakovou nádobou Fengda AS186. Je to kompresor určený pro modelářské účely, tetování, pro kosmetická a nehtová studia, prostě všude, kde potřebujeme vzduch pro stříkací pistoli nebo jiné vzduchové nářadí, ale také malé rozměry, malou hlučnost a přenositelnost kompresoru.

Konstrukčně je AS 186 jednopístový bezolejový minikompresor s 3 litrovou tlakovou nádobou, s plynulým regulátorem výstupního tlaku s manometrem a filtrem a automatickým stop systémem. Rozmezí tlaku ve kterém pracuje je 2,8 - 4,0 baru a výkon je 23 l/m, což dostatečně postačuje pro potřeby stříkání pistolí s tryskou 0,15 - 0,40 mm, takže pro nás modeláře je ideální. Dále je vybaven tepelnou ochranou, pojistným přetlakovým ventilem a vypouštěcím ventilem na dně tlakové nádoby, kterým se vypouští kondenzát a přísavkami na nožičkách, na kterých kompresor stojí, aby nepochodoval po zemi a tlumily se vibrace. Výhod kompresoru s tlakovou nádobou je hned několik:
 

  • zásoba vzduchu během stříkání - kompresor stále neběží, zvyšuje se životnost motoru
  • výstupní vzduch je stejnoměrný, nepulzuje
  • tlaková nádoba odlučuje vzdušnou vlhkost vzduchu a tím se maximálně eliminuje dostání se vlhkosti do hadice
     

Jednou za měsíc je dobré vypouštěcím ventilem na dně tlakové nádoby vypustit vodu (dle potřeby i z filtru na regulátoru), která tam vznikne, záleží na tom, jak velkou vlhkost máte v místnosti, kde je kompresor. Vypuštěním též zabráníte korozi vzdušníku, která se může objevit, když tam bude voda delší dobu a tím k prorezavění tlakové nádoby a k její netěsnosti, která je nežádoucí.

Kompresor je malý (31 x 13 x 31 cm), dobře přenositelný váží 5,2 kg, řešen je tak, že na tlakové nádobě je připevněn motor a ze strany je připojen regulátor s filtrem a výstupem vzduchu. Z druhé strany je přívodní kabel a vypínač (vypínač má pouze dvě polohy - zapnuto, vypnuto). Na boku tlakové nádoby najdeme pojistný přetlakový ventil, který vypne kompresor v případě, kdy tlak v tlakové nádoby překročí její kapacitu. Kompresor nejde zapnout do té doby, dokud tlak v tlakové nádobě nespadne na na povolenou úroveň.

Po zapnutí kompresoru se začne tlakovat vzduch do tlakové nádoby na 4 bary. Tato celá činnost trvá 1,48 min. Po natlakování kompresor vypne. Kompresor se opět zapne a začne tlakovat, když spadne v tlakové nádobě tlak pod 2,8 baru a vypne až zase dosáhne 4 bary. Takto pracuje kompresor stále při provozu. Při stříkání pistolí osobně používám rozmezí tlaku 0,9-1,1 baru a pistole s tryskami 0,25 a 0,30 mm. Dobu stříkání (plně stisknutá spoušť) na zásobu tlakové nádoby, tj. kdy kompresor nejede, jsem naměřil 40 sekund a doba kterou trvá opětné dofouknutí tlakové nádoby po poklesu tlaku pod 2,8 baru je 39 sekund. Když přestanete stříkat a třeba pistoli nepoužíváte 20 minut nebo déle a nebo když kompresor vypnete úplně vypínačem, tak kompresor stále drží tlak a nic neuchází a vy můžete po dané době opět vzít pistoli a pracovat.

Pro regulaci výstupního tlaku slouží regulátor tlaku s manometrem a filtrem. Regulátor v mém balení je s kovovým tělem (viz foto), ne plastovým, který je uváděn na vícero obrázcích na internetu jako ilustrované foto, takže by snad měl vydržet déle. Výstupní tlak pro pistoli se nastavuje otáčením otočným regulátorem umístěným nahoře. Před nastavováním se musí regulátor nadzvednout a pak otáčet a nastavit tlak, který požadujeme a pak opět regulátor zaklapnout dolů. Když nastavujeme tlak, který potřebujeme při stříkání, tak vždy nastavujeme tak, že na pistoli zmáčkneme spoušť vzduchu na plno, držíme aby proudil vzduch a otáčíme regulátorem doprava či do leva a na manometru vidíme jaký tlak momentálně je nastaven. Po nastavení tlaku, zaklapneme regulátor dolů a spoušť na pistoli uvolníme. Tímto je nastaven tlak (i po vypnutí kompresoru), který požadujeme, je to nastaveno natrvalo, do té doby, dokud nebudeme vysunutým regulátorem hýbat a měnit tlak na jiný.

K připojení pistole či jiného vzduchového nástroje k výstupu vzduchu je použito šroubení 1/8“. Osobně používám pro připojení hadice a pistole rychlospojek, ne přímo od Fengdy, ale jiného výrobce, které je možné koupit v obchodech s vzduchotechnikou. Je to jednoduché, namotám na přípojku na kompresoru trochu teflonové pásky, aby byl závit dokonale těsný, a pak na to natočím rychlospojku se závitem 1/8“ a lehce dotáhnu. Pak už jen zapojím hadici, která je tam natrvalo a měním jen na druhém konci pistole s rychlospojkou.

Ohledně zahřívání a teploty kompresoru, která je velmi diskutovaná na fórech, bych řekl asi toto, po hodinovém stříkání jsem svoji dlaň na motoru v pohodě udržel, takže žádný „toustovač“ to určitě není. Určitě se hřeje, jako každé motorové zařízení, ale ruku si nespálíte. Hodně k tomu napomáhá i když malá 3 l tlaková nádoba, s kterou si sice na krátkou dobu, ale přece motor odpočine a stále neběží. Mám ho na koberci pod stolem, jinak než přirozenou cestou chlazen není.

Co se týká hlučnosti, tak si myslím a ne jen já, ale i podle názoru mé drahé polovičky a dětí že je velmi tichý, jak mi bylo řečeno. V cihlovém bytě není téměř slyšet do druhé místnosti (i když mám dveře otevřené), kde jsou ony a nebo do dalších pater k sousedům.

Tento kompresor, mě zcela vyhovuje a rád bych ho doporučil všem, kteří jeho služby potřebují. Myslím, že poměr mezi cenou a tím co kompresor poskytuje je velmi dobrý.

Obsah balení: kompresor, el. kabel, český a anglický manuál včetně seznamu součástek.

Aleš Línek, 4.5.2013; foto, text

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)