domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

Lepíš, lepím, lepíme ...

Myslím, že by také nebylo od věci, trochu pohovořit o různých druzích lepidel, která jsou vhodná pro lepení plastových, kovových nebo polyuretanových modelů, či jejich částí. Ne každé lepidlo je však vhodné na lepení všeho a proto se pokusím alespoň trochu pohovořit k vlastnostem a použitelnosti u jednotlivých druhů.

Revell Contacta Proffesional

Výborné lepidlo prodávané ve velmi praktickém balení s jehlou pro přesné dávkování. Toto lepidlo zpravidla využívám pro lepení hlavních dílů modelu a předně na „silové“ spoje. Silové spoje se nachází u modelů například v přechodu křídlo-trup, či ve spoji polovin trupu, prostě všude tam, kde by při pozdějším vybrušování spoje mohlo dojít k prolomení či k prasknutí spoje. Při lepení je nutné dát pozor na přesné dávkování, protože Contacta mírně naleptává plastik. Jestliže použijete na slepení hlavních dílů modelu toto lepidlo, je nutné počítat s tím, že je potřeba ponechat všechny spoje vytvrdnout minimálně 14 dní až měsíc v návaznosti na množství dávkovaného lepidla. Proč tak dlouho? Spoj je sice vizuálně vytvrdlý během 24-48 hodin, ale uvnitř je plastik naleptaný a změklý. To poznáte ve chvíli, kdy ve spoji provedete rydlem spáru a rydlo měkký plastik začne trhat a to je špatné. Při vytvrzování spoje se většinou spoj vlivem vysychání lepidla propadá a pokud model jak se říká uchvátáte, s hrůzou časem zjistíte že pečlivě vybroušené a vytmelené spoje jsou pod barvou viditelné.
Contacta je lepidlo určené na lepení plastových dílů, odlévané díly ani kovové díly bohužel Contactou nepřilepíte.
Obdobná lepidla jako Contacta: Lepí M, Agama, Tamiya Cement, Humbrol cement atd...

Tamiya Extra Thin Cement

Lepidlo od Tamiye je svými vlastnostmi velmi odlišné od Contacty hlavně v jeho tekutosti a také v postupu nanášení samotného lepidla. Lepidlo Tamiya Extra Thin je baleno ve skleněné, hranaté lahvičce se zeleným víčkem, ve kterém je velmi přesný a jemný nanášecí štěteček. Lepení probíhá tak, že se na jednu polovinu lepeného spoje natře lepidlo, stejně jako na druhou. Ihned po nanesení lepidla je nutné oba díly stisknout k sobě a hlavně mírně stáhnout. Tamiya plast naleptá a změkčí a po zmáčknutí dílů k sobě se vytlačí trochu naleptaného plastiku. Po zaschnutí jde vzniklá „housenka“ dobře obrousit a pokud se jedná o opravdu kvalitní model, často není ani spoj nutné tmelit. Tamiya Extra Thin je také silové lepidlo a stejně jako v případě Contacty je potřeba všechny lepené spoje nechat vyzrát 14 dní až měsíc. Lepit lze také po sesazení dílů modelu na sucho a napuštění lepidla do spoje. Funguje to stejně dobře jako při postupu lepení, jak jsem popsal výše. Toto skvělé lepidlo jsem objevil jako plnohodnotnou náhradu za legendární filmové lepidlo LN 301, které se už nedá koupit a navíc se již nevyrábí.
Tamiya Extra Thin Cement je stejně jako Contacta určeno pro lepení plastových dílů.
Obdobná lepidla jako Tamiya Extra Thin Cement: Humbrol Liquid Polly, filmové lepidlo LN 301

Vteřinová lepidla

Vteřinová lepidla se prodávají v různých konzistencích, tedy řídké, středně husté a husté (gelové). Výhodou při lepení těmito lepidly je rychlost práce, zvláště pak při použití akcelerátoru pro vteřinová lepidla. Velkou nevýhodou je ale relativní křehkost spoje. Nejraději vteřinová lepidla kombinuji spolu s výše uvedenými rozpouštědlovými lepidly (například Revell Contacta Profesional a nebo Tamiya Extra Thin). Pokud je to možné lepený spoj zespodu prolévám právě řídkým vteřinovým lepidlem, které spoj pojistí zespodu. Vteřinová lepidla také velice dobře vzlínají, takže je možné je napouštět do spojů, kam je špatný přístup. Tato lepidla se také dají s úspěchem využít pro tmelení spojů, ale po zaschnutí je třeba mít na paměti, že je vteřinové lepidlo mnohem tvrdší nežli plastik. Pro odstranění zaschlého vteřinového lepidla je možné koupit tzv. debondér, což je tekutý odstraňovač těchto lepidel. Jenom pozor, některé debondéry bohužel naleptávají plastik, takž si můžete přiodit i problém. Prozatím vůbec nejlepší debondér, který jsem měl možnost zkoušet, se prodává pod značkou Flash.
Vteřinová lepidla jsou vhodná na lepení prakticky jakýchkoli materiálů. Lze jimi lepit plasty, kovové díly, odlévané díly, částečně i dřevěné díly (zde je nutné použít hustých vteřinových lepidel) a hlavně můžete díky vteřinovým lepidlům k sobě spojit díly z různých materiálů.
Kvalitní a použitelná vteřinová lepidla: rodina lepidel Loctite (patrně vůbec nejlepší volba), HVP Modell, Eduard, Pattex a pod. Vyhnout byste se určitě měli neznačkovým levným vteřinovkám z různých supermarketů, tato lepidla zpravidla moc nedrží a často se dokonce ze spojů vydrolují.

Disperzní lepidla

Lepidla na vodní bázi, tedy disperzní lepidla jsou primárně určena k lepení dřeva, balsy, papíru a nebo textilu. Disperze většinou vůbec nepáchnou a jdou výborně ředit vodou. Patrně nejznámějším zástupcem je tuzemský Herkules. Toto lepidlo je možné s úspěchem použít na lepení čirých dílů modelu (kabinky a podobně). Mimo lepení čirých částí modelu lze silně rozředěný Herkules také použít pro přilepení obtisků, které špatně drží na povrchu modelu. S rozředěným lepidlem můžeme také fixovat různé plachty a celty vytvořené například z papírových kapesníčků. Probarvenou vrstvu kapesníku pak stačí přemuchlat, naaranžovat na model a následně prosytit rozředěným lepidlem a pak nechat proschnout.
Také se musím zmínit o speciálním lepidle určeném primárně k lepení čirých dílů od amerického producenta Testors. Jedná se patrně také o disperzi, protože je lepidlo bílé stejně jako například Herkules a po vyschnutí zůstane 100% čiré. Toto lepidlo je prodáváno v plastovém balení zhruba čtvercového tvaru, kde je do jednoho rohu vsazen velice přesný dávkovač. Díky němu se lepidlo dávkuje velice přesně. Pokud se lepidla nanese moc, je možné jej otřít namočeným hadříkem ve vodě. Toto lepidlo má ještě jednu nespornou výhodu a tou je možnost tmelení. Pokud totiž máte na modelu nějaký díl, který se nalepuje například na spodek křídla (zbraňový kontejner a pod.) a na spoji vznikne spára, je možné s úspěchem tuto spáru dotmelit právě lepidlem Testors. Výhodné je, že dotmelený spoj nemusíte brousit a stačí jej opravdu jen otřít hadříkem. Tuto vlastnost můžete dobře využít při zjištění nějaké nechtěné škvírky na modelu, kterou jste objevili až po dokončené barvě... Třetí možností je zasklívání přístrojů ve fotoleptaných palubních deskách. Stačí jen nakápnout a nechat zaschnout. Výsledkem je pěkný detail uvnitř interiéru.
Tato lepidla nejsou vhodná pro lepení silových spojů a nelze jimi lepit plastové, kovové a odlévané díly.

Epoxidová lepidla

Epoxidová lepidla a lepidla dvousložková se používají hlavně pro lepení velkých odlévaných modelů, nebo modelů například z laminátů. Na trhu je možné sehnat například pětiminutové či epoxidy s delší dobou zpracovatelnosti a většinou se skládají ze dvou složek. Obě složky se mísí ve stejném poměru po nanesení ztuhnou do doby, jaká je pro lepení určena. Pokud se vám nepodaří správně odhadnout poměry při míchání, může se stát, že takové lepidlo vůbec neztvrdne a nebo zůstane v gelové konzistenci, což je špatné. Některé epoxidy jsou čiré a je možné s nimi například zasklívat reflektory. Problém je jenom v drobných bublinkách, které vzniknou při míchání obou složek.

Určitě jsem si vědom skutečnosti, že tento přehled, který zde uvádím není ani zdaleka vyčerpávající. Zaměřil jsem se pouze na hlavní zástupce, tedy takové, které se mi při práci opravdu osvědčili. Právě proto mám u každého druhu lepidla uvedeny obecné vlastnosti a možnosti použitelnosti.

 

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)