domů  |  o autorovi  |  tipy a triky  |  recenze  |  akce  |  odkazy  |  vzkazy  |  kontakt  
fotogalerie fotogalerie fotogalerie
       
   

 Stříkací box Fengda BD-510

Když jsem se Kubovi pochlubil s nákupem uvedeného „zázraku“, zeptal se, zda bych na toto téma něco nevypotil pro jeho Modelplac. Teď tedy tak činím.

Před nákupem jsem velmi řešil, vzhledem k velikosti mé pracovny, který ze dvou dostupných stříkacích boxů zvolit…Fengda nebo Sparmax? Sympatičtější, i cenou, mi nakonec připadal od výrobce Fengda a proto zanedlouho dorazil na „návštěvu“ ke mně domů. Výrobcem udávané parametry jsou: elektromotor 230V/50Hz s příkonem 20W (obr.1) a rozměry cca 36 x 30 x 45 cm. Ale na parametry to nefachčí a v podstatě mi na nich až tak nezáleží, protože papír přece unese všechno a v popisu se uvádí leccos. Navíc mi bylo jasné, že v této levnější asijské variantě se mohu nadát čehokoliv, ale jsa vyzbrojen pevnými nervy poprvé jsem jej zapojil a uvedl do provozu.

Než se však dostaneme k samotnému použití, dovolím si pár slov k součástem a konstrukci. Plast, plast a zase plast, ovšem v tomto případě logické a ku prospěchu věci...je lehký na přenášení a hlavně jej snadno očistíte. Motor jsem sice nerozebíral, ale lopatka sacího stupně je také plastová. Pokud má někdo chuť sestrojit konstrukci boxu např. ze dřeva, musí samozřejmě počítat se špatnou údržbou. Pojďme však dál. Jak lze vidět na tomto obrázku je součástí balení nejen samotné tělo odsavače, ale i dvě části sacího potrubí v provedení „husí krk“ (obr.2) což má své opodstatnění, zvláště pak u mého střešního okna (obr.3). Samozřejmě čím kratší nástavec bude (obr.4), tím lepších výsledků a silnějšího odtahu dosáhnete. Lze jej vzhledem k nasazení a provedení polohovat v podstatě do jakéhokoliv směru. Ani o uši své, či členů rodiny se nemusíte obávat, hlučnost je stejná asi jako u běžného ventilátoru...takže pohoda. Naopak se domnívám že své uplatnění nalezne především u modelářů, kteří nemají (a těch myslím že je stále poměrně dost) možnost svůj koníček provozovat ve vlastní pracovně. A ať už foukáte, nebo (a to je také zajímavé) brousíte, nemusí to ve vašem okolí nikoho prudit. Já osobně stříkám barvy Vallejo ředitelné vodou, konzistence běžná...tedy mléka. Samozřejmě to platí podobně i pro Surfacer, tedy spíše stříkaný postaru, pistolí, nikoliv ze spreje, ten je pod poměrně vysokým tlakem a odsavač tolik prachu při téhle rychlosti nástřiku a jeho množství nepobere. Ne že by nebyl funkční, ale není to ono. Nejlepšího výsledku, podle vlastní zkušenosti, jsem dosáhl tehdy, jestliže jsem díl, či model, stříkal při dodržení vzdálenosti cca do 25 – 35 cm od vstupu do sací skříně. Tedy výhodné spíše na modely letadel do velikosti 1/48 celé, nebo 1/32 pouze jednotlivé podsestavy a samozřejmě veškeré techniky podobné velikosti. Na ilustračním snímku (obr.5) „věčná rozpracovanina“ F8F Bearcat v měřítku 1/48. Další věc která mne mile potěšila je schopnost této skříňky odsávat také nepříjemný a všudypřítomný drobný prach při broušení vysokootáčkovou frézou...ovšem v tomto případě doporučuji nevzdalovat se od sacího otvoru dále než na hloubku ochranné stříšky. Zanesení sacího motoru (obr.6) se však bát nemusíte, protože jak je na dalším obrázku patrné (obr.7) ve vnitřním labyrintu sací skříně, je poměrně rozumně vystavěný systém molitanových filtrů, které se dají bez problémů vyjmout a vyčistit. Vše je uchyceno na drobné vruty a přístup k vnitřku je tedy otázkou pár okamžiků s přítelem šroubovákem ;-)

Takže suma sumárum, za rozumné peníze (jak kde ;-)) dostanete přístroj, který splní přesně to, co od něj čekáte...tedy pokud nečekáte, že vám odsaje barvu rovnou když opouští stříkací pistoli, takový tah skutečně nemá. Ale s prachem z nástřiku, ano s ním si poradí.

Doporučuji

Jirka „Newkeny“ Filipi

 

 

   

         
         
 

© Copyright 2002 - Jakub VILINGR (autor webu) - Ochrana se vztahuje na veškerý textový i obrazový obsah, včetně autorských postupů, návodů, apod. Jakékoliv kopírování obsahu webu je povoleno výhradně se souhlasem autora webu, kopírování ke komerčním účelům, reklamě nebo jinému typu propagace třetí strany je výslovně zakázáno.
© Copyright 2011 - Pavel ŠTĚPINA (Webdesign)